Maso se nechává vyzrát z důvodu posmrtné ztuhlosti svalové tkáně, která se projevuje okamžitě po porážce zvířete. Proces zrání masa je jedinou možností, jak se této tuhosti zbavit. Během procesu zrání dochází k postupnému rozkladu bílkovinných struktur v masu, což vede k jeho křehčí konzistenci.
K vyzrávání hovězího masa je možné použít dvě metody – suchou a mokrou – přičemž obě se od sebe výrazně liší. Každá z metod je jinak náročná a poskytuje maso s odlišnou chutí.
Zatímco při zrání za mokra jsou steaky po kusech uloženy ve vakuových sáčcích v lednicích, při zrání za sucha se celé roštěnce zavěšují do kontrolovaného prostředí s přesným řízením teploty, vlhkosti a cirkulace vzduchu.
Hlavní rozdíl mezi masem vyzrálým za sucha a masem vyzrálým za mokra spočívá ve výsledném obsahu vlhkosti v mase. Maso vyzrálé za mokra si zachovává svou hmotnost a vlhkost, zatímco maso vyzrálé za sucha obvykle ztrácí až třetinu své hmotnosti. Ztráta hmotnosti (vlhkosti) vede ke značnému zvýraznění chutí a hutnější, jemné struktuře. Zrání za sucha je v porovnání se zráním za mokra více energeticky i časově náročné.
Neexistuje jednoznačný návod na to, zda je lepší hovězí vyzrálé za sucha nebo vyzrálé za mokra. Podle našeho názoru záleží hlavně na tom, jaké jídlo máte z masa v plánu připravovat. Maso vyzrálé pomocí mokré metody je – díky jeho nižší ceně – ideální pro přípravu pokrmů, u kterých předem víte, že značnou část jeho chuti přebijete výrazným kořením nebo jinou ingrediencí. Pokud si plánujete připravit steaky a vychutnat si intenzivní chuť a křehkost, hovězí maso vyzrálé suchou metodou je to, co hledáte.